Naučná stezka Olšina je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších na Šumavě, protože vás provede jedinečnou přírodou, která byla dlouho nepřístupná pro veřejnost.
Naučná stezka Olšina je turistickou trasou reálnými šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Její velká část vede po povalových chodnících, další úseky však musíte zdolat reálným přírodním terénem. Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblasti Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000.
Celková délka trasy je 7 322 metrů a orientační čas zdolání je 2 až 2 a půl hodiny. Na trase se nachází 8 zastávek s informačními panely, které vás seznámí s místní faunou, flórou, historií a zajímavostmi. Texty na panelech jsou v češtině a němčině. Na trase také najdete stopy místních zvířat, které můžete hledat a poznávat.
Naučná stezka Olšina vás provede následujícími biotopy:
- Obec a pastviny: Zde se dozvíte o historii obce Olšina, která byla založena ve 14. století a má pouze 24 obyvatel. Také se dozvíte o pastevectví na Šumavě, které bylo důležitým zdrojem obživy pro místní obyvatele.
- Vlhká Lada: Zde se nachází největší rašeliniště na Šumavě, které je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů. Mezi nimi jsou například kyhanka sivolistá, klikva bahenní, rosnatka okrouhlolistá, čolek horský nebo tetřev hlušec.
- Mokrý les: Zde se procházíte mezi olšemi lepkavými, které jsou typickými stromy pro mokřadní lesy. Olše lepkavá je důležitým stromem pro ekosystém, protože obohacuje půdu dusíkem a poskytuje útočiště pro mnoho druhů ptáků, hmyzu a hub.
- Mokřad: Zde se ocitnete v srdci Národní přírodní památky Olšina, kde se nachází nejcennější část mokřadu s bohatou biodiverzitou. Zde můžete spatřit například orla mořského, volavku popelavou, bekasinu otavní nebo chřástala vodního.
- Suchý les: Zde se dostanete do kontrastu s mokrým lesem, protože zde rostou suchomilné dřeviny jako borovice lesní, bříza bělokorá nebo dub letní. Zde také uvidíte pozůstatky vojenské činnosti, jako jsou bunkry nebo střelnice.
- Lesní cesta: Zde se vrátíte k civilizaci a uvidíte některé hospodářské budovy Vojenských lesů a statků ČR, které spravují celé území. Také se dozvíte o lesnické činnosti na Šumavě a o ochraně lesa před kůrovcem.
- Louky a pastviny: Zde se vrátíte k pastvinám, kde se pasou ovce a koně. Zde se také nachází několik zajímavých vodních staveb, jako jsou rybniční hráze, propustky nebo splavy.
- Hráz rybníka: Zde se dostanete na konec stezky a uvidíte nádherný výhled na rybník Olšina, který je nejstarším a nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice. Rybník je také důležitým biotopem pro mnoho druhů ryb, ptáků a obojživelníků.
Jak se dostat na Naučnou stezku Olšina?
Naučná stezka Olšina se nachází v Jižních Čechách, nedaleko historického města Český Krumlov. Výchozím bodem stezky je stejnojmenná obec, která má pouze 24 obyvatel. Obec leží na břehu rybníka Olšina, který je nejstarším a nejvýše položeným chovným rybníkem v České republice. Rybník byl založen okolo roku 1370 zlatokorunským klášterem a je součástí národní přírodní památky Olšina.
Na Naučnou stezku Olšina se můžete dostat několika způsoby:
- Autem: Pokud jedete z Prahy, můžete jet po dálnici D3 směrem na České Budějovice a poté po silnici I/39 směrem na Český Krumlov. Z Českého Krumlova pokračujte po silnici II/163 směrem na Horní Planou a poté odbočte na silnici III/16314 směrem na Polnou na Šumavě. V obci Polná na Šumavě odbočte doprava na silnici III/16315 směrem na Olšinu. Celková vzdálenost z Prahy je asi 200 km a doba jízdy je asi 2 hodiny a 30 minut.
- Vlakem: Pokud cestujete vlakem, můžete jet z Prahy do Českých Budějovic a poté přestoupit na vlak směr Černý Kříž. Vystupte na zastávce Olšina, která je asi 500 metrů od nástupního bodu stezky. Celková doba cesty je asi 4 hodiny.
- Autobusem: Pokud preferujete autobus, můžete jet z Prahy do Českého Krumlova a poté přestoupit na autobus směr Horní Planá. Vystupte na zastávce Polná na Šumavě a poté pokračujte pěšky nebo taxíkem do Olšiny. Celková doba cesty je asi 4 hodiny a 30 minut.
Pokud vám nestačila jen procházka po Naučné stezce Olšina, máte možnost podniknout i další aktivity v okolí. Například můžete navštívit historické město Český Krumlov, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí mnoho kulturních a architektonických památek. Můžete také vyrazit na cyklostezku, která vede kolem rybníka Olšina a spojuje obce Polná na Šumavě, Olšina, Černá v Pošumaví a Horní Planá. Pokud máte rádi vodní sporty, můžete si zapůjčit loďku nebo kajak a projet se po rybníku Olšina nebo po nedaleké přehradě Lipno. Pokud hledáte adrenalin, můžete si zkusit jízdu na bobové dráze nebo lanovém parku v Lipně nad Vltavou. A pokud chcete poznat více o přírodě Šumavy, můžete navštívit některé z dalších naučných stezek, jako je například Naučná stezka Boubín nebo Naučná stezka Schwarzenberský plavební kanál.