• Vyhledat

 • Vybrat oblast

 • Vybrat typ výletu

Baťův kanál

Pokud hledáte zajímavý a netradiční způsob, jak prozkoumat krásy jižní Moravy, může být pro vás ideální volbou výlet na Baťův kanál. Tato historická vodní cesta, která spojuje Otrokovice se Sudoměřicemi, nabízí možnost plavby na různých typech lodí, cykloturistiku podél břehu, návštěvu kulturních a přírodních památek v okolí a ochutnávku místních vín a specialit.

Historie Baťova kanálu

Baťův kanál byl vybudován v letech 1934–1938 jako součást projektu regulace řeky Moravy, který inicioval slavný podnikatel Tomáš Baťa. Jeho cílem bylo zlepšit zavlažování polí, zvýšit hladinu spodních vod a umožnit dopravu lignitu z dolu v Ratíškovicích do elektrárny a továrny Baťa v Otrokovicích. Celková délka plavební trasy byla 51,8 km, z toho 1 km vedl korytem dnes již nesplavné Dřevnice a některé úseky korytem Moravy. Kanál mohly využívat nákladní čluny o nosnosti 150 tun, plavební hloubka byla 1,5 m. Trasa začínala v přístavu v Otrokovicích a končila u Rohatce překladištěm lignitu. Lodě musely proplout 14 plavebními komorami, které pomáhaly překonat výškové rozdíly hladiny. U každé z nich byl vystavěn malý domek pro obsluhu a k němu patřilo i malé hospodářství. Kromě komor však musela být vybudována i řada dalších technicky náročných zařízení, například zvedací železniční mosty nebo jezy s automatickou regulací výšky hladiny ve zdrži. Část těchto konstrukcí byla zničena za války a část dosloužila a již nebyla obnovena, některé se však zachovaly dodnes. Zajímavá je třeba vodní křižovatka ve Vnorovech. Kanál zde přetíná Moravu a jeho hladina je o několik metrů výše než řeka. Pod jejím dnem je proto ukryto potrubí, které za křižovatkou zajišťuje v kanálu stejnou výšku hladiny jako před ní. Nákladní přeprava byla pro nerentabilnost ukončena na počátku šedesátých let. Závlahový systém v okolí kanálu tvořilo množství náhonů, kterými se vypouštěla voda na přilehlé pozemky. Na mnoha místech se zavlažování víceméně neujalo a navíc měla regulace i negativní důsledky v podobě vyschnutí některých části krajiny.

Plavba na Baťově kanálu

Dnes je Baťův kanál využíván především pro rekreační a turistické účely. V letní sezóně od května do září můžete využít pravidelné výletní plavby na výletních lodích, které vás zavedou po různých trasách a nabídnou vám nejen krásné výhledy, ale i zajímavé informace o historii a zajímavostech kanálu a jeho okolí. Můžete si vybrat například plavbu z Otrokovic do Spytihněvi, ze Starého Města do Uherského Hradiště, z Veselí nad Moravou do Vnorov, ze Strážnice do Sudoměřic nebo z Petrova do Hodonína. Některé plavby jsou doplněny i dalšími programy, jako je návštěva skanzenů, zámků, muzeí, vinných sklepů nebo ochutnávka místních specialit. Ceny lístků se pohybují od 100 do 300 Kč podle délky trasy a programu. Pokud si chcete plavbu užít více individuálně, můžete si také pronajmout vlastní loď a vydat se na vodu podle svého plánu. K dispozici jsou různé typy lodí, od malých motorových člunů pro 4 osoby, přes kajuty pro 6 osob s kuchyňkou a WC, až po hausbóty pro 10 osob s plným vybavením. Ceny pronájmu se liší podle typu lodi, délky pobytu a sezóny. Pro představu, za den na hausbótu zaplatíte od 3 000 do 5 000 Kč. Na lodi můžete strávit klidně celou dovolenou a poznat tak Baťův kanál od začátku do konce. Na trase najdete veškeré potřebné zázemí, jako jsou přístavy, přístaviště, sociální zařízení, restaurace, obchody nebo ubytování. Pokud nemáte zkušenosti s řízením lodi, nemusíte se bát. Na menších a slabších lodích nepotřebujete žádný průkaz ani zkoušku, stačí vám krátké zaškolení od personálu půjčovny. Na větších lodích je potřeba mít průkaz pro řízení malých plavidel nebo si pronajmout kapitána. Plavba na Baťově kanálu je bezpečná a nenáročná, stačí dodržovat pravidla plavebního provozu a sledovat dopravní značení. Nezapomeňte si také předem rezervovat místo na komorách, které jsou potřebné k překonání výškových rozdílů mezi jednotlivými úseky kanálu.

Cykloturistika podél Baťova kanálu

Pokud dáváte přednost pevné zemi pod nohama, můžete se po břehu Baťova kanálu vydat na kole. Podél celé trasy vede cyklostezka číslo 47, která je součástí mezinárodní cyklotrasy EuroVelo 13 (Železná opona). Cyklostezka je dobře značená a udržovaná, vhodná pro rodiny s dětmi i rekreační cyklisty. Vede převážně po asfaltových nebo štěrkových cestách s minimálním provozem. Celková délka cyklostezky je asi 80 km a lze ji projet za jeden den nebo rozdělit na kratší úseky podle svého zájmu a kondice. Na cestě se můžete zastavit u mnoha zajímavých míst, jako jsou historická města, skanzeny, zámky, muzea, přírodní rezervace nebo vinné sklepy. Některé z nich jsou:

 • Otrokovice: Město, kde začíná Baťův kanál, je známé především jako sídlo firmy Baťa, která zde vznikla v roce 1894. Můžete si prohlédnout Muzeum obuvi Baťa, kde se dozvíte o historii a vývoji této světoznámé značky, nebo navštívit moderní kulturní centrum Zlín-Otrokovice, kde se konají různé kulturní a společenské akce.
 • Napajedla: Malé městečko na břehu Moravy, kde se nachází zámek Napajedla, který byl postaven v 16. století jako renesanční tvrz a později přestavěn v barokním a klasicistním slohu. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem s rybníky a vzácnými dřevinami. V zámku se nachází i Muzeum Baťova kanálu, kde se můžete seznámit s historií a technickými zajímavostmi této vodní cesty.
 • Uherské Hradiště: Královské město na soutoku Moravy a Olšavy, které bylo založeno ve 13. století jako pevnost proti nájezdům Tatarů a Turků. Město má bohatou historii a kulturu, kterou odráží jeho památky, jako je renesanční radnice, barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo gotický kostel sv. Františka Xaverského. Můžete si také prohlédnout Slovácké muzeum, kde se nachází expozice o lidové kultuře Slovácka, nebo navštívit Slovácké léto, tradiční folklorní festival, který se koná každoročně v červenci.
 • Veselí nad Moravou: Město na soutoku Moravy a Bečvy, které je považováno za bránu do národního parku Bílé Karpaty. Město má dlouhou tradici vinařství a rybářství, kterou si můžete ověřit v Muzeu vinařství a rybářství nebo v některém z mnoha vinných sklepů v okolí. Můžete si také prohlédnout zámek Veselí nad Moravou, který byl postaven v 16. století jako renesanční tvrz a později přestavěn v barokním slohu. V zámku se nachází i expozice o historii Baťova kanálu.
 • Strážnice: Město na řece Moravě, které je známé jako centrum lidové kultury Slovácka. Můžete si prohlédnout Národní kulturní památku Strážnický skanzen, kde se nachází ukázky lidové architektury a řemesel ze Slovácka i jiných regionů Česka. V červnu se zde koná Mezinárodní folklorní festival Strážnice, který patří k nejstarším a nejvýznamnějším folklorním festivalům v Evropě. Můžete si také prohlédnout zámek Strážnice, který byl postaven v 15. století jako gotická tvrz a později přestavěn v renesančním a barokním slohu. V zámku se nachází i expozice o historii a kultuře Strážnice a Slovácka.
 • Hodonín: Město na řece Moravě, které je rodištěm prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Můžete si prohlédnout Památník T. G. Masaryka, kde se nachází expozice o životě a díle tohoto významného státníka, nebo navštívit Masarykovo muzeum, kde se nachází expozice o historii a přírodě Hodonínska. Můžete si také prohlédnout zámek Hodonín, který byl postaven v 11. století jako románská tvrz a později přestavěn v gotickém a renesančním slohu. V zámku se nachází i expozice o historii a umění Hodonína.

Jak se dostat na Baťův kanál

Baťův kanál je snadno dostupný z různých míst České republiky i ze zahraničí. Pokud cestujete autem, můžete využít dálnici D1 z Prahy nebo Brna do Kroměříže a pak pokračovat po silnici I/55 do Otrokovic, kde začíná kanál. Pokud cestujete vlakem, můžete jet do Otrokovic, Uherského Hradiště, Veselí nad Moravou, Strážnice nebo Hodonína, kde jsou vlakové stanice v blízkosti kanálu. Pokud cestujete autobusem, můžete jet do stejných měst jako vlakem nebo do Napajedel, Starého Města nebo Sudoměřic, kde jsou autobusové zastávky v blízkosti kanálu.

Co zajímavého je v okolí Baťova kanálu

Pokud máte chuť na další poznávání krás jižní Moravy, můžete se vydat do některého z okolních regionů, které nabízejí mnoho zajímavostí a atrakcí. Některé z nich jsou:

 • Zlín: Město na řece Dřevnici, které je známé jako sídlo firmy Baťa a jako centrum modernistické architektury. Můžete si prohlédnout Zlínský mrakodrap, který byl postaven v roce 1938 jako sídlo firmy Baťa a je považován za symbol zlínského funkcionalismu. V mrakodrapu se nachází i Muzeum jihovýchodní Moravy, kde se nachází expozice o historii a kultuře Zlína a jeho okolí. Můžete si také prohlédnout ZOO Lešná, která je jednou z nejkrásnějších zoologických zahrad v Česku a nabízí možnost vidět více než 200 druhů zvířat z celého světa.
 • Kroměříž: Město na řece Moravě, které je známé jako biskupské sídlo a jako kulturní památka UNESCO. Můžete si prohlédnout Arcibiskupský zámek, který byl postaven v 15. století jako gotická tvrz a později přestavěn v barokním slohu. Zámek je obklopen nádhernými zahradami, které jsou také zapsány na seznamu UNESCO. V zámku se nachází i Arcibiskupská obrazárna, kde se nachází sbírka evropského malířství od 15. do 18. století. Můžete si také prohlédnout Katedrálu sv. Mořice, která je největším kostelem na Moravě a je považována za perlu moravské gotiky.
 • Bílé Karpaty: Pohoří na hranici s Moravou a Slovenskem, které je chráněno jako národní park a biosférická rezervace UNESCO. Bílé Karpaty jsou známé pro svou bohatou flóru a faunu, zejména pro výskyt orchidejí a motýlů. Můžete si vybrat z mnoha turistických tras, které vás zavedou po malebných kopcích, lukách, lesích a vesnicích. Můžete si také navštívit některé z přírodních památek, jako je například Kyjovské údolí, kde se nachází skalní útvary a vodopády, nebo Smrdutá, kde se nachází síra pramenící minerální voda.
 • Lednicko-valtický areál: Rozsáhlý komplex zahrad, parků, zámků, rybníků a památek, který byl vytvořen v 17. až 19. století jako soukromý majetek rodu Lichtenštejnů. Lednicko-valtický areál je považován za největší uměle vytvořenou krajinu na světě a je zapsán na seznamu UNESCO. Můžete si prohlédnout Zámek Lednice, který byl postaven v 13. století jako gotická tvrz a později přestavěn v novogotickém slohu. V zámku se nachází i expozice o historii a kultuře Lichtenštejnů a jejich majetku. Můžete si také prohlédnout Zámek Valtice, který byl postaven v 12. století jako románská tvrz a později přestavěn v barokním slohu. V zámku se nachází i Národní vinařské centrum, kde se nachází sbírka více než 1000 vzorků českých a moravských vín. Mezi další zajímavosti patří například Minaret, umělá stavba ve tvaru turecké věže, Apollónův chrám, klasicistní stavba ve tvaru antického chrámu, nebo Rendez-vous, umělá zřícenina ve stylu romantismu.

Webové stránky Baťova kanálu

Baťův kanál na Wikipedii