• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zámecký areál Ctěnice

Zámecký areál Ctěnice

Pokud hledáte zajímavý a nenáročný výlet do historie a přírody, můžete navštívit zámecký areál Ctěnice, který se nachází na severovýchodním okraji Prahy. Jedná se o jedinečný komplex budov, který má středověký původ a byl postupně upravován do renesanční a barokní podoby. Zde si můžete prohlédnout několik expozic, procházet se po zámeckém parku nebo si užít různé kulturní a společenské akce.

Zámecký areál Ctěnice má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do 13. století. První písemná zmínka o Ctěnicích pochází z roku 1273, kdy patřily Strahovskému klášteru. Později zde sídlili různí pražští měšťané, husité, šlechtici a velkostatkáři. Původní tvrz byla postavena na výběžku ostrohu a chráněna vodním příkopem a vstupní věží. V 16. století byla tvrz přestavěna na renesanční zámek rodem Hrzánů z Harasova, kteří zde vybudovali arkádové nádvoří a hospodářské budovy. V 18. století zámek získal klasicistní barokní vzhled, který má dodnes. Z této doby se také zachovaly sýpka, stodoly a další hospodářské stavby. Zámek prošel několika majiteli a úpravami, dokud nebyl v roce 1948 znárodněn a převeden pod správu Muzea hlavního města Prahy. V letech 1997–2004 proběhla celková obnova areálu, která odhalila mnohé historické vrstvy a detaily.

Dnes je zámecký areál Ctěnice otevřen veřejnosti jako muzejní expozice a kulturní centrum. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout tři stálé expozice: Zámek Ctěnice, která představuje historii ctěnického panství od nejstarších dob až do současnosti; Řemesla v pořádku, která ukazuje společenský fenomén profesního sdružování řemeslníků do skupin; a Dějiny obce Vinoře od pravěku do 20. století, která mapuje historii sousední obce, která je od roku 1976 součástí Prahy. Kromě toho se zde konají i krátkodobé výstavy zaměřené na různá témata, například na perníkářství nebo na život na venkově. Zámek nabízí také různé doprovodné programy pro dospělé i děti, jako jsou přednášky, komentované prohlídky, dílny, koncerty nebo divadelní představení.

Za návštěvu stojí také zámecký park, který je volně přístupný každý den od rána do večera. Park má rozlohu 12 hektarů a je rozdělen na dvě části: anglickou krajinářskou část s rybníkem a francouzskou geometrickou část s květinovými záhony. V parku se nachází také zámecká štěpnice, kde se pěstují staré odrůdy jablek, hrušek a višní. V parku se také konají různé akce, jako je například jablkobraní, kdy si návštěvníci mohou vyzkoušet lisování jablek nebo ochutnat jablečné speciality. Pro děti je v parku vybudováno dětské hřiště s prolézačkami, houpačkami a pískovištěm.

Jak se dostat na zámek Ctěnice

Zámecký areál Ctěnice je snadno dostupný veřejnou dopravou i autem. Z centra Prahy se sem dostanete autobusem číslo 185, který jede z metra C – Letňany nebo z metra B – Palmovka. Zastávka se jmenuje Ctěnice a je přímo u vstupu do areálu. Autem se sem dostanete po dálnici D8 směrem na Teplice a sjeďte na exitu 1 – Zdiby. Pak pokračujte po silnici 242 směrem na Vinoř a uvidíte značky na Ctěnice. Na místě je možné parkovat zdarma.

Otevírací doby zámku Ctěnice se liší podle ročního období a dne v týdnu. Podle informací z webu Muzea hlavního města Prahy, platí následující otevírací doby:

  • Letní období (květen–září): pátek–neděle 10.00–18.00 hod.
  • Zimní období (říjen–duben): čtvrtek–pátek 10.00–16.00 hod., sobota–neděle 10.00–18.00 hod.

Zámecký park je otevřen každý den od rána do večera, v letním období od 8.00 do 21.00 hod., v zimním období od 8.00 do 18.00 hod.

Pro vstup do zámku je potřeba zakoupit jednotnou vstupenku, která platí pro celý areál. Vstupné lze zakoupit na pokladně nebo on-line. Prodej vstupenek končí 30 minut před ukončením otevírací doby.