• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

divoká-šárka-výlet

Divoká Šárka

Divoká Šárka je jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Praze, kde si můžete užít přírodu. Je to rozsáhlá oblast na severozápadě metropole, která zahrnuje skalnaté údolí Šáreckého potoka, stepi, louky, lesy a dvě koupaliště. Je pojmenována podle legendy o bojovnici Šárce, která se zde údajně vrhla ze skály do propasti, aby unikla zajetí po porážce povstání proti knížeti Přemyslovi. V Divoké Šárce se nachází také národní kulturní památka Hradiště Šárka, které bylo významným slovanským sídlištěm v 7. až 9. století.

Divokou Šárku můžete navštívit kdykoliv během roku a vždy najdete něco, co vás zaujme. V jarních a letních měsících si můžete prohlédnout bohatou flóru a faunu, která zde roste a žije. Můžete obdivovat vzácné druhy rostlin, jako je například kosatec sibiřský, koniklec velkokvětý nebo prstnatec májový. Můžete také pozorovat různé druhy ptáků, jako je například lejsek šedý, strakapoud velký nebo datel černý. Pokud máte rádi vodní radovánky, můžete si zaplavat na koupališti Džbán nebo na koupališti Divoká Šárka pod Dívčím skokem.

V podzimních a zimních měsících si můžete užít nádherné barevné scenérie a klidné procházky po lesních stezkách. Můžete navštívit místa spojená s historií a legendami Divoké Šárky, jako je například Dívčí skok, kde se podle pověsti vrhla Šárka do propasti, Čertův mlýn, kde se údajně scházeli čarodějnice, nebo Hradiště Šárka, kde se nacházely opevněné sídliště knovízské kultury a později slovanské hradiště.

Jak se tam dostat?

Divokou Šárku můžete snadno dosáhnout městskou hromadnou dopravou. Nejjednodušší je jet tramvají číslo 20 nebo 26 do konečné stanice Divoká Šárka, odkud se můžete vydat po červené turistické značce do údolí Litovicko-Šáreckého potoka. Pokud chcete jet autobusem, můžete využít linky 108, 119 nebo 191 a vystoupit na zastávce Divoká Šárka.

Výletní trasy a okruhy v Divoké Šárce

V údolí Divoké Šárky vedou různé trasy a stezky, které jsou vhodné pro pěší, cyklisty, běžkaře nebo nordic walking. Můžete si vybrat z několika možností podle své nálady, kondice a zájmu. Některé z nich jsou:

  • Velký okruh v Divoké Šárce: Je to 8,7 km dlouhá trasa, která začíná a končí u tramvajové zastávky Divoká Šárka. První část trasy vede po žluté turistické značce kolem Vaníčkova pomníčku až k rozcestníku Purkrabský háj. Odkud se trasa zvažuje po červené turistické značce až ke koupališti Divoká Šárka a zde se napojí na cyklostezku A163 a pokračuje krásným údolím Šáreckého potoka. Na křížovatce cyklostezek se pokračuje do strmějšího stoupání po cyklostezce A166 a dále se trasa napojí na červenou turistickou značku, která nás před hradiště D.Liboc a Kozákovu skálu s krásným výhledem dovede zpět na tramvajovou zastánku Divoká Šárka. Druhý úsek trasy je značně náročnější než první část, ale náročnost trasy je vyvážená krásnou přírodou a výhledem.
  • Malý okruh v Divoké Šárce: Je to 4,5 km dlouhá trasa, která začíná u tramvajové zastávky Divoká Šárka a vede po žluté turistické značce kolem Vaníčkova pomníčku až k rozcestníku Purkrabský háj. Odtud se trasa stáčí doleva po modré turistické značce a pokračuje podél Šestákovy studánky a Franciho studánky až k rozcestníku U Čertovy skály. Zde se trasa napojuje na červenou turistickou značku, která nás dovede kolem Čertova mlýna a Dívčího skoku zpět na tramvajovou zastánku Divoká Šárka. Tato trasa je méně náročná než velký okruh, ale také nabízí pěkné výhledy a zajímavosti.
  • Trasa k Hradišti Šárka: Je to 3 km dlouhá trasa, která začíná u autobusové zastávky Divoká Šárka a vede po modré turistické značce kolem koupaliště Džbán a dětských hřišť až k rozcestníku U Hradiště. Odtud se trasa stoupá po žluté turistické značce k národní kulturní památce Hradiště Šárka, které bylo významným slovanským sídlištěm v 7. až 9. století. Zde si můžete prohlédnout archeologické nálezy, informační tabule a vyhlídku na Prahu. Trasa končí u autobusové zastávky Hradiště Šárka.

Na těchto trasách si můžete prohlédnout různá zajímavá místa, jako je například:

  • Vaníčkův pomníček: Je to kamenný pomník, který byl postaven na památku Josefa Vaníčka, který zde zahynul při povodni v roce 1890.
  • Dívčí skok: Je to skalní útvar, který je spojen s legendou o bojovnici Šárce, která se zde údajně vrhla ze skály do propasti, aby unikla zajetí po porážce povstání proti knížeti Přemyslovi.
  • Čertův mlýn: Je to bývalý vodní mlýn, který byl postaven v 17. století a později přestavěn na hostinec. Podle pověsti se zde scházely čarodějnice a čerti.
  • Kozákova skála: Je to skalní vyhlídka, která nabízí nádherný pohled na Prahu a okolní krajinu. Je pojmenována podle malíře Antonína Kozáka, který zde často maloval.

Divoká Šárka na Wikipedii