• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Zoo Plzeň

ZOO Plzeň

Je tu další výlet do zoologické zahrady. Tentokrát do té Plzeňské. Výlet do ní je zároveň výlet do botanické zahrady. ZOO Plzeň je totiž zoologická a botanická zahrada zároveň, je to druhá nejstarší zoo v České republice.
Chová nejvíce druhů živočichů ze všech zoo v Česku, v roce 2018 zde bylo chováno 1 192 druhů živočichů. Od roku 2007 překračuje pravidelně roční návštěvnost počet 400 000 osob.

Zoo v západočeské metropoli vznikla již v roce 1926 na břehu řeky Radbuzy v městské části Doudlevce. V roce 1961 byla na původním území uzavřena kvůli infekci anthraxu. Od roku 1963 zoo působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou.

Mezi speciality plzeňské zoo patří chov zvířat v přirozených a přitažlivých podmínkách. Nové expozice tvoří výseky celých biotopů s charakteristickými druhy rostlin a živočichů. Velmi často tak nežije ve výběhu jedno zvíře nebo jediný druh, ale několik druhů najednou. Rostliny a živočichové jsou v plzeňské zoo podle Generelu vývoje z roku 1996 umisťováni podle světadílu svého původu respektive přesněji zoogeografické oblasti a zahrada byla rozdělena do několika světových částí.

Za pozornost stojí volné výběhy šelem a opic – tygři a lvi v přírodních expozicích, skalní výběhy sněžných levhartů, ostrovy poloopic a opic. V zoo naleznete nejrozsáhlejší tuzemský výběh hnědých medvědů s velkou tlupou nebo velkou skupinu šimpanzů.

Plzeňská zoo vždy lákala milovníky plazů. Například nejplodnějším zvířetem jsou želvy ostruhaté, největší suchozemský kontinentální druh, kde již bylo zaznamenáno vylíhnutí 580. mláděte. Doslova do všech koutů zahrady se postupně rozšiřují opice – jihoamerické drápkaté opičky tamaríni a kosmani, afričtí kočkodani, komby či guerézy, lemuři a maki z Madagaskaru nebo asijští giboni a makakové lví.

Zvláštností je zrekonstruovaný statek 19. století Lüftnerka s kolekcí domácích zvířat a 400 exponáty zemědělského náčiní. Další zvláštností je pravěká osada sloužící jako archeologický skanzen prezentující stavby z doby kamenné, doby bronzové a doby železné.

Návštěvu zoo lze spojit i s procházkou po prvním českém dinoparku.

Webové stránky ZOO v Plzni