• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Blaník

Blaník je 638 m vysoký vrch kousek od Vlašimi, který je spojen s legendou o blanických rytířích, kteří vyjedou české zemi na pomoc, až jí bude nejhůře. Na vrcholku stojí 30 m vysoká dřevěná rozhledna z roku 1941 ve tvaru husitské hlásky. Na rozhlednu se lze vydat po červené turistické značce z Louňovic pod Blaníkem nebo z Kondrace. Zelené značení vede k rozhledně z Načeradce.

Uvnitř hory podle pověsti odpočívá vojsko, jehož velitelem je sám patron země České svatý Václav. Ve chvíli, kdy bude naše vlast v největší tísni, zazelená se suchý dub na Blaníku a pramen pod ním vydá tolik vody, že se studánka přeplní a voda poteče až po stráni dolů. Pak se v hoře otevře tzv. Veřejová skála, rytíři uvnitř se probudí z hlubokého spánku a pod vedením patrona české země vyrazí proti nepřátelům, porazí je a v Čechách nastane opět klid a mír. Den uvnitř hory má být dlouhý jako rok na povrchu.

V dubnu 1868 byl z hory vylomen základní kamene pro stavbu Národníha divadla. Od roku 1989 se zde pravidelně pořádají Svatováclavské slavnosti, kdy na svůj svátek sjíždí z Velkého Blaníku na bílém koni sv. Václav s doprovodem svých vojáků na louňovické náměstí, kde se konají vlastní oslavy.

Odkazy:
Blaník na Wikipedii