• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

ZOO Liberec

ZOO Liberec

Máme tu opět výlet do zoologické zahrady. A hned do té nejstarší. Zoologická zahrada v Liberci je totiž s rokem založení 1904 nejstarší zoologická zahrada v České republice. V jejím 13 hektarovém areálu je chováno více než 170 druhů zvířat. Mezi jejími největšími lákadla patří bílí tygři a lachtani. Zejména bílí tygři jsou pro návštěvníky atraktivní.

Dalšími zajímavými zvířecími druhy v liberecké zoo jsou například takin čínský, lev berberský, panda červená, slon indický, pavián pláštíkový a mnoho druhů opů. Zároveň zde najdete unikátní kolekci dravých ptáků, zástupce asijské ptačí říše a 4 největší druhy evropských sov. 

Zoo se chlubí i největší chovnou skupinou kriticky ohroženého osla somálského v Česku, jediným chovem himálajského nahura modrého v Česku, nebo jedinou skupinou kočkodana zeleného v Evropě. Mezi další návštěvnicky oblíbená zvířata patří především pandy červené, kočkovité šelmy – levharti sněžní i čínští, lvi, gepardi i rysi karpatští, sloni indičtí, žirafy Rothschildovy, zebry bezhřívé i Chapmanovy či lachtani hřivnatí a nejrůznější tropičtí živočichové.

Liberecká zoo je se svou rozlohou necelých 13 hektarů ideální pro celoroční výlety rodin s malými dětmi. Příjemné prostředí na úpatí Jizerských hor doplňují četná občerstvení i dětský koutek s kontaktní zoo, průlezkami, elektroautíčky a vláčkem. Prohlídkovou trasu zkrášlují dřevěné plastiky, které přímo v zoo vznikají při každoročních letních etnořezech.

Parkovat můžete buď přímo před vchodem do liberecké zoo nebo na dalším parkovišti vzdáleném 500 metrů od vchodu ve Fibichově ulici. Do zoo se ale dostanete jednoduše i tramvají MHD Liberec (konečná zastávka ZOO-Lidové sady). 

Bílí tygři

Bílé tygry chová ZOO Liberec od roku 1994, kdy dovezla sourozenecký pár Isabellu a Columba ze Švédska. Po získání nepříbuzného samce zahrada po osmi letech odchovala tři koťata. Bílí tygři nejsou albíni, trpí pouze nedostatkem základního barviva. Jejich hlavními identifikačními znaky jsou černobílé pruhování, modré oči, růžový čumák a stejně zbarvená bříška tlapek.

Bílý tygr není živočišným druhem ani poddruhem. V přírodě se nevyskytuje a není tedy ohrožen vyhynutím (na rozdíl od indického tygra, ze kterého bílý vzešel). V roce 1951 byl v Indii odchycen mladý samec tygra, který měl bílé zbarvení srsti. Tento jediný zakladatel byl dále v zajetí připouštěn na normálně zbarvené samice. Z potomků tohoto samce byli v dalších generacích vybíráni ti bílí a v soukromých chovech i jinak výjimečně zbarvení jedinci. Ti byli dále kříženi mezi sebou, což dodnes vede k množství geneticky vázaných zdravotních a tělesných vad.

Bílí tygři v liberecké zoo měli své poslání poplatné době. Chov bílých tygrů je pokračováním příběhu vývoje zoologických zahrad.  Pokud se týká budoucnosti chovu bílých tygrů, ještě několik let budou v Liberci důstojně dožívat minimálně tygři Paris a Surya Bára.

Jak ale uvádí liberecká zoo, zahrady dnes nemohou být zvěřincem rarit. Toto poslání se nejen naplnilo, ale již nějaký čas se přežívá a je kontraproduktivní. Liberecká zoo se tak připravuje na dobu, kdy bude fungovat i bez málo životných, křížených a v podstatě nemocných bílých tygrů.

Stránky liberecké zoo