• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Hornický skanzen Žacléř

Hornický skanzen Žacléř je muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí. Skanzen se nachází v bývalém Dole Jan Šverma v Žacléři, kde se dříve těžilo černé uhlí. Je to poslední dochovalá památka na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století.

Pokud máte zájem o historii a techniku hornictví, můžete si zde prohlédnout několik zajímavých objektů a expozic. Návštěvníci v rámci prohlídky navštíví špinavé šatny (řetízkárnu), kde horníci započali svou směnu a vydají se přes cáchovnu do šachetní budovy jámy Jan, ve které je možnost se z vozíkového oběhu vydat na 52 metrů vysokou těžní věž Jan. Z věže se naskytne panoramatický výhled na Krkonoše včele se Sněžkou a Vraní hory se Špičákem, ale i pohled na celý areál. Poté návštěvníci zamíří do obnovené budovy úpravny uhlí, kde se vytěžená surovina třídila a čistila od příměsí. Nově je zde i přístupná štola Jitřenky, která je dlouhá zhruba 100 m a je zde k vidění i nádherná uhelná sloj. Prohlídku návštěvníci ukončí ve strojovně jámy Jan, ve které se nachází původní těžní stroj, ale je zde i expozice věnovaná důlnímu vybavení, či paleontologické nálezy.

Hornický skanzen Žacléř je otevřen celoročně, v současnosti nabízí na výběr dva prohlídkové okruhy (jáma Jan a těžní věž nebo jáma Julie a kanál). Protože jsou prováděny v činném průmyslovém areálu, je vždy nutný doprovod. Vstupné pro dospělé je 150 Kč, pro děti, studenty a seniory 100 Kč. Pro skupiny nad 15 osob jsou slevy.

Pokud chcete navštívit Hornický skanzen Žacléř, můžete se tam dostat autem nebo autobusem. Autem jedete po silnici I/14 směrem na Trutnov a potom odbočíte na silnici II/300 směrem na Žacléř. V Žacléři pak sledujte směrovky k hornickému skanzenu. Parkování je možné zdarma před areálem. Autobusem můžete jet z Trutnova nebo z Janských Lázní do Žacléře a potom pěšky asi 15 minut k hornickému skanzenu.

V okolí Žacléře si můžete užít i další zajímavosti a aktivity. Pokud máte rádi přírodu a turistiku, můžete se vydat do Rýchor, které jsou nejvýchodnější částí Krkonoš. Zde najdete pokladnici přírodních bohatství, jako jsou rašeliniště, prameny nebo vzácné rostliny a živočichy. Rýchory jsou také místem, kde se podle pověsti rýžovalo zlato. Na Rýchorském hřebeni se nachází barokní Rýchorský kříž z roku 1804 a Rýchorská bouda, kde si můžete dát občerstvení. Nejhezčí místa spojuje Cesta bratří Čapků.

Pokud máte zájem o historii a vojenství, můžete si prohlédnout největší československou dělostřeleckou tvrz, součást předválečného pohraničního opevnění u obce Babí nad Trutnovem. Tvrz Stachelberg měla chránit sousední pevnostní linii a bránit tak průlomu německé armády přes Libavské sedlo do českého vnitrozemí. Byla rozestavěna v letech 1937-38, zůstala ale nedokončena. Rozsáhlé vylámané podzemí o délce 3,5 km je dnes zaplaveno vodou. Z 12 tvrzových objektů na povrchu byl vybetonován pouze jeden – pěchotní srub T-S73. V něm je dnes umístěno muzeum Čs. opevnění. Z tvrze jsou daleké výhledy na Svatoňovicko, Náchodsko a k Orlickým horám.