• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Chrám v Panenském Týnci

Gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku patří beze sporu mezi nejmystičtější místa v Čechách.

Prostor nedokončeného gotického chrámu v Panenském Týnci přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Chrám údajně stojí na silně léčivé pozitivní zóně ve tvaru kříže. Pozitivní energie vycházející z tohoto místo má mít schopnost odstraňovat či mírnit depresivní stavy a přinášet do života optimismus a radost. Energie tohoto místa má přispívat rovněž ke zvýšení imunity organismu. Citliví lidé zde vnímají silnou pozitivní zónu, například tím, že cítí mravenčení v končetinách.

Zdá se, že Žerotínové, kteří se ve 14. století rozhodli chrám v Panenském Týnci vybudovat, si jeho místo nevybrali jen tak náhodou. Středověcí stavitelé se na rozdíl od těch dnešních zajímali o působení zemských a kosmických energií. Dnes se má za to, že kostel stavěla slavná huť Petra Parléře, která po sobě zanechala takové skvosty jako Karlův most nebo Chrám Svatého Víta v Praze.

Stavbu pravděpodobně započal Plichta ze Žerotína, slavný válečník, který bojoval ve službách římského krále Jindřicha VII., anglického krále Eduarda II. či českého krále Jana Lucemburského. Zpočátku šlo budování rychle, avšak po smrti slavného rytíře pomalu začaly docházet finance. Dokončení se protahovalo, pokračovalo se jen pomalu. Po požáru sousedního kláštera v roce 1382 nakonec stavba ustala nadobro a chrám zůstal nedokončen.

Pokud se chrám rozhodnete navštívit, nedivte se, když tu narazíte na lidi sedící se zkříženýma nohama a zavřenýma očima. Čerpají tu totiž pozitivní energii nebo věří ve zlepšení svého zdravotního stavu.

Panenský Týnec leží na Lounsku. Stačí odbočit ze silnice I/7, která spojuje Chomutovsko a Lounsko s Prahou. V Panenském Týnci už chrám dobře najdete. Parkování i vstupné je bez poplatku. Chrám je volně přístupný kdykoliv bez otevírací doby.

Chrám v Panenském Týnci na Wikipedii

https://www.panenskytynec.cz/nedostaveny-goticky-chram